Rejestracja wizyt +48 570 903 305 zdrowy@pankregoslup.pl | Rehabilitacja, Fizjoterapia, Masaż - Wrocław

Menu

Czworoboczny - jeden z mięśni stresowych

Anatomia mięśnia czworobocznego

Czworoboczny – jeden z mięśni stresowych

By In Anatomia mięśni biurowych, Blog, Profilaktyka On 22 czerwca 2017


Mięsień czworoboczny (z łaciny musculus trapezius) nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi – jest rombem skierowanym krótszymi bokami w stronę potylicy, dłuższymi w stronę kręgosłupa lędźwiowego. Zaliczmy jest do powierzchownych mięśni grzbietu. Funkcjonuje też pod nazwą mięśnia kapturowego. Na siłce możemy spotkać się z pytaniem “czy ćwiczysz kaptury”, ponieważ mięsień przypomina wyglądem wiszący kaptur.

Mięsień kapturowy dzieli się na 3 części:
» górna (zstępująca)
» środkowa (poprzeczna)
» dolna (wstępująca).
Ja osobiście wolę podział na górną, środkową i dolną, ponieważ przez dłuższy czas myliłem zstępująca ze wstępującą, dopóty dopóki nie wbiłem sobie do głowy, że określenie kierunku włókien określane jest względem przyczepu przebiegającego wzdłuż kręgosłupa. Do przyczepu początkowego możemy zaliczyć kresę karkową kości potylicznej, więzadło karkowe (pionowo wzdłuż kręgosłupa szyjnego), wyrostki kolczyste kręgów piersiowych. Włókna poszczególnych części podążają w stronę łopatki, przyczepiając się kolejno do: obojczyka, wyrostka barkowego łopatki, grzebienia łopatki.

Funkcja mięśnia zależna jest od przebiegu włókien. Górna część unosi barki do góry lub zgina głowę do tyłu. Część środkowa zbliża łopatki do kręgosłupa – u osób z barkami wysuniętymi do przodu warto ćwiczyć tę część. Dolna część do spółki z górną rotuję łopatkę, umożliwiając większą swobodę ruchów w stawie ramiennym.

Unerwienie pochodzi od nerwu dodatkowego (XI nerw czaszkowy) oraz gałązek ze splotu szyjnego, z poziomów C3 i C4. Unaczynienie pochodzi głównie od tętnicy poprzecznej szyi oraz tętnicy poprzecznej łopatki, dodatkowo od gałązek tętnic międzyżebrowych, tętnicy potylicznej oraz gałęzi tętnicy szyjnej zewnętrznej.

Zaliczyłbym go przede wszystkim do mięśni biurowych (przeciążanych w pracy siedzącej). Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest nadmiernie napięty i nadwrażliwy na ucisk u ponad 90% pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty. Jego nadmierne napięcie może powodować ból głowy, promieniujący na skroń, w stronę oka. W dużej mierze, poza stresem, przyczynia się do tego praca w nieergonomicznej pozycji.  Mięsień zimowy – możemy tak o nim powiedzieć, ponieważ gdy przychodzą niższe temperatury, jesienią lub zimą, górna część mięśnia ze względu na swoją funkcję jest odruchowo aktywowana – unosimy barki do góry, obniżamy głowę i barki mogą owinąć naszą szyję niczym szal. Jest też zaliczany do tak zwanych mięśni stresowych, gdyż automatycznie w stresowych sytuacjach się napina.About the Author

mgr Bartosz Nowacki

Comments are closed here.

Wizyty domowe:

● Wrocław Krzyki
● Wrocław Borek
● Wrocław Stare Miasto
● Wrocław Śródmieście
● Wrocław Huby
● Wrocław Partynice
● Wrocław Ołtaszyn
● Wrocław Nowy Dwór
● Wrocław Muchobór Mały
● Wrocław Muchobór Wielki
● Wrocław Grabiszyn
● Wrocław Grabiszynek
● Wrocław Fabryczna
● Wrocław Oporów
● Wrocław Klecina
● Wrocław Wojszyce
● Wrocław Gaj
● Wrocław Tarnogaj
● Wrocław Sępolno
● Wrocław Biskupin

Dojazd do domu pacjenta:

● Wrocław Psie Pole
● Wrocław Księże Małe
● Wrocław Księże Wielki
● Wrocław Glinianki
● Wrocław Kleczków
● Wrocław Ołbin
● Wrocław Szczepin
● Wrocław Popowice
● Wrocław Bartoszowice
● Wrocław Brochów
● Wrocław Jagodno
● Wrocław Karłowice
● Wrocław Leśnica
● Wrocław Osobowice
● Wrocław Sołtysowice
● Wrocław Kozanów
● Wrocław Kuźniki
● Wrocław Maślice
● Wrocław Pilczyce
● Wrocław Stabłowice
● Wrocław Żerniki
● Bielany Wrocławskie

Ulice we Wrocławiu:

● Powstańców Śląskich ● Grabiszyńska ● Legnicka ● Kosmonautów ● Ślężna ● Armii Krajowej ● Borowska ● Karkonoska ● Zaporoska ● Kazimierza Wielkiego ● Krakowska ● Grunwald ● Grunwaldzka ● Mickiewicza ● Sienkiewicza ● Pomorska ● Świdnicka ● Oławska ● Rynek ● Szewska ● Gajowicka ● Hallera ● Wiśniowa ● Kamienna ● Swobodna ● Rymarska ● Racławicka ● Krzycka ● Mińska ● Stanisławowska ● Budziszyńska ● Balonowa ● Długa