Rejestracja wizyt +48 796 306 796 zdrowy@pankregoslup.pl | Rehabilitacja, Fizjoterapia, Masaż - Wrocław

Menu

4 pozycje do pracy w biurze

Ergonomia pracy siedzącej

4 pozycje do pracy w biurze

By In Blog, Ergonomia pracy biurowej On 21 kwietnia 2017


1. Na siedząco. Jest to najbardziej popularna pozycja do wykonywania pracy biurowej. Możliwości tuningu stanowiska pracy przeważnie ogranicza budżet pracodawcy (zapominając, że może poprawić efektywność pracy), a rzadko pracownik chce inwestować własne środki w poprawę komfortu i jakości pracy (zapominając, że chodzi o jego zdrowie). W pracy na siedząco mamy 2 opcje na początku – zmienić pozycję w jakiej siedzimy i/lub zmienić to na czym siedzimy. Zmiana pozycji pozwoli uniknąć przeciążenia mięśni – gdy jesteśmy długo nachyleni do przodu, to męczą się mięśnie grzbietu, wtedy odchylając się do tyłu i opierając o krzesło możemy odpocząć. Do siedzenie możemy też użyć piłki czy klęcznika, dzięki którym aktywujemy dodatkowo inne mięśnie i poczujemy się lepiej.
2. Na stojąco. Z doniesień pacjentów wiem, że stojące stanowiska pracy już pojawiają się w firmach w Polsce, jedna w większości są to firmy zagraniczne. Nie ma jeszcze ich zbyt wiele, przeważnie jest tylko kilka stanowisk wydzielonych na większą grupę osób. Dobrym rozwiązaniem są biurka, w których można operować wysokością blatu zależnie od aktualnej potrzeby. Plusem pracy w pozycji stojącej jest większa możliwość ruchu (przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę), fizjologiczne, osiowe ustawienie kręgosłupa (jeśli nie macie wady postawy), a co za tym idzie równomierne obciążenie mięśni. Minusem będzie utrudniony odpływ krwi żylnej z nóg, który może się przyczyniać do powstawania żylaków.
3. Na leżąco. Ta i kolejna pozycja jest dla powiększającej się grupy szczęśliwców, których pracodawcy zdali sobie sprawę, że udogodnienia i komfort pracy łączy przyjemne z pożytecznym. Jeśli dysponujemy wygodną sofą lub fotelem możemy skorzystać z pozycji półleżącej-półsiedzącej, w której górna połowa ciała jest podparta, szyja opiera się swobodnie o oparcie, a nogi są wyprostowane. W takiej pozycji polepszamy krążenie w kończynach dolnych, więc będzie szczególnie wskazana dla osób z żylakami lub po wielogodzinnym staniu czy siedzeniu. Dodatkowo mięśnie pleców będą odciążone. Minusem może być rozleniwienie lub ospałość ze względu na dużą wygodę. Drugim wariantem jest leżenie na brzuchu, jednak w tej pozycji mamy ograniczone możliwości ruchów rękami oraz obciążamy kręgosłup szyjna. Możemy zastosować tą pozycję na przykład kiedy mamy do przeczytania dłuższy tekst i nie potrzebujemy zbyt wiele używać klawiatury i myszki.
4. W ruchu. Przyznam, że jeszcze nie słyszałem o takim stanowisku pracy w Polsce, widziałem takie tylko na zdjęciach. Są to stanowiska zorganizowane na bazie bieżni lub ergometru rowerowego. Sprzęt fitness jest dodatkowo wyposażony w biurko umożliwiające swobodne korzystanie z komputera.

Największą bolączką wszystkich pozycji jest to, że po 8 godzinach pracy każda jest już niewygodna i mamy ochotę zmienić ją na inną. Gdy przez parę godzin stoję w miejscu mam ogromną chęć posiedzieć lub poleżeć. Z kolei, gdy odsiedzę 2-3 godziny to, aż mnie rwie, żeby się przejść i rozruszać gnaty. Monotonia niszczy. Bądźcie kreatywni w pracy, zmieniajcie, testujcie, urozmaicajcie.About the Author

mgr Bartosz Nowacki

Comments are closed here.

Wizyty domowe:

● Wrocław Krzyki
● Wrocław Borek
● Wrocław Stare Miasto
● Wrocław Śródmieście
● Wrocław Huby
● Wrocław Partynice
● Wrocław Ołtaszyn
● Wrocław Nowy Dwór
● Wrocław Muchobór Mały
● Wrocław Muchobór Wielki
● Wrocław Grabiszyn
● Wrocław Grabiszynek
● Wrocław Fabryczna
● Wrocław Oporów
● Wrocław Klecina
● Wrocław Wojszyce
● Wrocław Gaj
● Wrocław Tarnogaj
● Wrocław Sępolno
● Wrocław Biskupin

Dojazd do domu pacjenta:

● Wrocław Psie Pole
● Wrocław Księże Małe
● Wrocław Księże Wielki
● Wrocław Glinianki
● Wrocław Kleczków
● Wrocław Ołbin
● Wrocław Szczepin
● Wrocław Popowice
● Wrocław Bartoszowice
● Wrocław Brochów
● Wrocław Jagodno
● Wrocław Karłowice
● Wrocław Leśnica
● Wrocław Osobowice
● Wrocław Sołtysowice
● Wrocław Kozanów
● Wrocław Kuźniki
● Wrocław Maślice
● Wrocław Pilczyce
● Wrocław Stabłowice
● Wrocław Żerniki
● Bielany Wrocławskie

Ulice we Wrocławiu:

● Powstańców Śląskich ● Grabiszyńska ● Legnicka ● Kosmonautów ● Ślężna ● Armii Krajowej ● Borowska ● Karkonoska ● Zaporoska ● Kazimierza Wielkiego ● Krakowska ● Grunwald ● Grunwaldzka ● Mickiewicza ● Sienkiewicza ● Pomorska ● Świdnicka ● Oławska ● Rynek ● Szewska ● Gajowicka ● Hallera ● Wiśniowa ● Kamienna ● Swobodna ● Rymarska ● Racławicka ● Krzycka ● Mińska ● Stanisławowska ● Budziszyńska ● Balonowa ● Długa